Startsida /
Om oss /
Projekt /
Genomförda projekt /
Utveckling av produkt-specifika regler för EPD
Utveckling av branschgemensamma PCR-dokument för det internationella EPD®systemet
Miljöstyrningsrådet har tillsammans med Svenska Miljöinstitutet IVL och med stöd från Naturvårdsverket under 2008-2009, utarbetat grundläggande och internationellt förankrade PCR-dokument för de flesta slag av råvaru- och materialtillverking samt energiproduktion som underlag till arbetet med miljövarudeklarationer, EPD, och klimatdeklarationer.
SYFTE
Ett av de viktigaste momenten i det internationella EPD®systemet är utarbetandet av förslag till produkt-specifika regler, PCR, som är en beskrivning av vilken typ av information som skall ingå i en EPD och på vilket sätt informationen skall tas fram och ”vidareförädlas”. PCR-dokumenten tas fram för olika produktområden och därpå följande specifika produkttillämpningar. Syftet med projektet är utarbeta bas-PCR-moduler för grundläggande branschrelaterade utgångspunkter för s.k. ”uppströmsprocesser” såsom för tillverkning av olika materialslag och tjänsteutföranden. Därtill syftar projektet till att utarbeta generella riktlinjer för övriga kompletterade delar som ska ingå i PCR-dokument för ”tillverknings- och nedströmsprocesser”, vilket omfattar den egna tillverkning eller tjänsteutförandet samt för användning, återvinning och olika former av avfallshantering.
RESULTAT
Projektresultatet har i hög grad att underlättat arbetet med utarbetande av PCR:er, vilket av många upplevs vara en mycket arbetsintensiv insats. Det internationella EPD®systemet kan nu tillhandahålla färdigutarbetade, konsulterade, godkända bas-PCR-moduler (”ready-made PCR modules”) för de delar i PCR-arbetet som i många fall tar mycket tid att utarbeta. PCR-modulerna har publicerats på Internationella EPD®systemets webbplats, www.environdec.com.
MER INFORMATION
För mer information om projektet kontakta Joakim Thornéus.